Poradnik

Warunki przechowywania lakierów

Od kilku lat mam poważny problem z lakierami dotyczący przede wszystkim dużej ilości zanieczyszczeń pojawiających się w trakcie lakierowania. Na powłoce często objawiają się „kryształki cukru” i drobiny piasku (?!). Czy powodem tych zjawisk mogą być warunki przechowywania lakierów na lakierni?

Tzw. kryształki cukru, czyli niewielkie, bezbarwne grudki (kryształki), bardzo przypominające w wyglądzie cukier, to na ogół efekt zjawiska krystalizowania się utwardzacza podyktowany w głównej mierze nieszczelnym zamknięciem pojemnika lub też jego przeterminowania. Wtedy to wówczas, na skutek „wyłapywania” wilgoci z powietrza przez utwardzacz, na szyjce pojemnika, a także wewnątrz niego dochodzi do reakcji chemicznej polegającej poniekąd na krystalizowaniu się utwardzacza.

Drobiny kurzu i piasku to bardzo częste zjawisko polegające na nadmiernym zanieczyszczeniu lakierni. W trakcie lakierowania pistoletem natryskowym często dochodzi do efektu „podniesienia” wydmuchem sprężonego powietrza różnych pyłów często zalegających na lakierni. Później fruwające w powietrzu drobinki piaski i kurzu opadają na powłokę lakierowaną i do samych składników chemicznych (lakierów, utwardzaczy), które na ogół są otwarte, powodując ich zanieczyszczenie.

Wyjście z opisywanej sytuacji jest banalnie proste; trzeba zachować czystość i dbałość o same produkty.

Lakiery wraz ze wszystkimi innymi produktami stosowanymi w lakierowaniu (np. bejce, rozpuszczalniki, pędzle, utwardzacze, farby, wałki, pompy, rozcieńczalniki) zawsze sugeruję składować w osobnym pomieszczeniu aniżeli na samej lakierni, czy też w pracowni stolarskiej. Rzeczą chyba oczywistą jest to, że wszelkie pojemniki powinny być szczelnie zamknięte.

Jeżeli nie jest możliwa taka opcja, to sugeruję wydzielić na lakierni fragment pomieszczenia, które byłoby oddzielone od lakierni. Można tego dokonać poprzez podwieszenie odpowiednich rolet, czy kotar na suficie, względnie przez realizację ścianki działowej z drzwiami. Taki magazynek winien być pomieszczeniem suchym, ogrzewanym, z niewielkim dostępem do światła dziennego (większość utwardzaczy nie lubi światła słonecznego) i dobrze wentylowanym. W pomieszczeniu tym najlepiej jest umieścić regały metalowe, albowiem wówczas można składować wszelkie substancje wykorzystywane w trakcie lakierowania.

Trzeba też pamiętać o temperaturze. Żadne lakiery i składniki nie lubią zbyt niskich temperatur. Przykładowo: najczęstszą temperaturą graniczną dla lakierów wodnych jest 5oC. Jeżeli dopuścimy zbyt niskich temperatur, to wówczas dojdzie do zjawisko „przemarznięcia” i w efekcie produkty takie są już niezdatne do użycia. Ta sama kwestia dotyczy również wilgotności. O parametrach magazynowania produktów zawsze informują instrukcje obsługi, względnie karty techniczne do których odsyłam.

Pozwolę sobie napisać kilka słów o lakierni. Przede wszystkim musi być czysta. Im mniej brudu (tj. kurzu, piasku, wszelkich źródeł olejów) tym lepiej. Lakiernia winna być pomieszczeniem dużym, w którym można nie tylko się swobodnie poruszać, ale również i lakierować. Ściany i sufit nie mogą być chropowate lecz gładkie celem uniknięcia osadzania się na nich jakichkolwiek zanieczyszczeń. Najlepiej było by aby lakiernia miała ściany wykonane z płytek ceramicznych, a jeśli taka inwestycja jest zbyt kosztowana to radzę pomalować ściany farbą olejną. Na lakierni nie wolno przechowywać sprężarki.

Ogólnie rzecz ujmując: lakiernia winna być czysta, zamknięta, ogrzewana i dobrze wentylowana. Winna też być tak ulokowana by ograniczyć do niej dostęp wszelkich osób – nie powinna być umiejscowiona tak aby była na jakimś ciągu komunikacyjnym (np. między biurem, czy też stolarnią), albowiem nadmierne przeciągi tworzące przez wchodzące i wychodzące osoby powodują nie tylko niepotrzebne zanieczyszczenia lakierni, ale również różne kłopoty w trakcie lakierowania.

Na lakierni nigdy nie wolno szlifować jakichkolwiek elementów, albowiem wówczas tworzy się niepotrzebne nikomu zapylenie. Co pewien czas dobrze jest dobrze wysprzątać i umyć lakiernię usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Należy też zwracać uwagę w trakcie wykonywania mieszanek gotowych produktów do nanoszenia. Oznacza to, że nie wolno dopuszczać do rozlewania lakierów i innych składników w ten sposób by dochodziło do zanieczyszczeń lakierni. Wdepnięcie butem w plamę lakieru i późniejsze chodzenie po zakładzie powoduje iż na lakiernię przynosimy różne zanieczyszczenia.

Aktualności

6 czerwiec 2022

Urlop w Werk 2022

Firma „WERK” w terminie: od 23 czerwca (tj. czwartek) do 10 lipca (tj. niedziela) będzie NIECZYNNA z powodu urlopu wypoczynkowego.

Więcej

18 czerwiec 2021

Urlop w Werk

Uprzejmie informujemy, iż firma Werk w terminie od: 26 czerwca (tj. sobota) do 11 lipca (tj. niedziela) jest nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego. Urlop będzie trwał 2 tygodnie.

Więcej

16 czerwiec 2021

Znakomity lakier wodny na meble

Lakier M825W gamie nowych produktów sprzedażowych pojawił się lakier wodny meblowy o kodzie handlowym: M825. Jest to lakier przeznaczony zarówno do profesjonalnych zakładów stolarskich, jak i również dla amatorów pragnących zrealizować swoje pasje.

Więcej

16 luty 2021

Nowe etykiety w Werk

Nowa etykieta 1Firma Werk wprowadzona na opakowania swoich produktów nowe etykiety informacyjne. Treść zasadnicza etykiet pozostaje bez zmian: zostają zachowane kody produktów, ich opis oraz informacje dotyczące zagrożeń.

Więcej

Werk Anna i Krzysztof Motyl S.C.

ul. Walczaka 20
66-400 Gorzów Wielkopolski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(+48) 660 423 048, (+48) 795 511 205