Poradnik
Lakier w półmacie stał się połyskiem
Nakładałem pistoletem natryskowym lakier, który jest półmatem, a wyszedł mi połysk. Co się stało?
Przyczyny tego zjawiska mogą być generalnie trzy:
1. Pomylono lakier.
W pojemniku z lakierem nawierzchniowym, który ma być rzekomo półmatem (czyli jego połyskowość wynosi ok. 20-30- gloss) w rzeczywistości znajduje się lakier w połysku (połyskowość wynosi ok. 75-100 gloss).
Nastąpiła pomyłka w trakcie rozlewania lakieru. Jest to ewidentna pomyłka producenta, względnie dystrybutora. Taki lakier podlega bezdyskusyjnej reklamacji.
2. Pomylono utwardzacz.
Najczęstsza pomyłka dotyczą w głównej mierze lakierów poliuretanowych. W trakcie odmierzania właściwych proporcji lakieru i utwardzacza celem realizacji mieszanki nastąpiła zamiana utwardzaczy. Na ogół polega ona na tym, że do lakieru nawierzchniowego w półmacie omyłkowo dodano utwardzacz przeznaczony do lakierów podkładowych. Efektem finalnym nałożenia takiej mieszanki lakieru jest powłoka w połysku. Taki lakier należy bezwzględnie zeszlifować, albowiem utwardzacz jest odpowiedzialny nie tylko za sam proces utwardzania lakieru, ale również za jego twardość oraz za odporność na promieniowanie UV.
Przyczyny pomyłki w utwardzaczach należy szukać pierw u siebie, a później u producenta, względnie dystrybutora. Jeżeli się okaże, że omyłka wynikła u producenta lub dystrybutora jest to poważna podstawa do reklamacji.
3. Nie wymieszany lakier.
Przed przystąpieniem do realizacji mieszanki lakieru zawsze należy wymieszać lakier. Zawsze. Wynika to z prozaicznej przyczyny. W stojącym pojemniku z lakierem (nie ważne jakim i nie ważne jakiej firmy) zawsze dochodzi do zjawiska osiadania cięższych substancji chemicznych. Na ogół można to zaobserwować w bezbarwnych, plastikowych pojemnikach. Widać wówczas iż na samym dnie osiadają wszelkie pyły matujące (są one odpowiedzialne za połyskowość) i cięższe barwniki, warstwę środkową stanowią wówczas na ogół żywice i inne substancje, a warstwę górną bezbarwny rozcieńczalnik, względnie lekkie pigmenty.
Nie realizując mieszania w trakcie odlewania niewielkiej ilości lakieru dochodzi do zlania jedynie wierzchniej warstwy, którą na ogół stanowi rozcieńczalnik z niewielką ilością żywic i prawie pozbawiony wszelkich past matujących. Zatem nie dziwmy się, że lakier który ma być w półmacie (ok. 20-30 gloss) wychodzi w trakcie lakierowania jako połysk.
Jak mieszać lakier? Przedsięwzięcie nie jest skomplikowane, albowiem najlepiej jest szczelnie zamknięty pojemnik odwrócić do góry nogami, stawiając go na ziemi i przez ok. 2-5 minut energicznie mieszać przez ruchy rękoma, odchylając pojemnik do przodu i do tyłu.
Jeżeli pojemnik zawiera lakier o niskiej połyskowości, tj. mat (10-15 gloss) lub głęboki mat (0-5 gloss), to wówczas zalecamy w pierwszej kolejności otworzyć pojemnik przez zdjęcie pokrywy. Wsadzając do środka czysty kij należy dokładnie lakier wymieszać przez „skrobanie” po jego dnie. Wynika to z faktu, iż ilość znajdującej się w pojemniku pasty matującej jest bardzo wielka i czasem dochodzi do zjawiska zbrylenia pyłu matującego, który na dnie pojemnika tworzy twardą powierzchnię. Po takim wymieszaniu wyjmujemy kij i zamykamy pojemnik, a potem następnie przystępujemy do mieszania w ten sposób jak to powyżej opisaliśmy (przez odwrócenie pojemnika i jego energiczne odchylanie).
Należy pamiętać, iż lakier przed przystąpieniem do realizacji mieszanki, czy też samego nakładania musi mieć jednorodną konsystencję i barwę.