Poradnik
Kraterki na powierzchni lakieru
Prawidłowo wykonałem mieszankę lakieru z nowodostarczonych składników. Wykonałem lakierowanie elementów. Lakier równo i gładko się rozlał. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że w trakcie wysychania pojawiały kraterki i to widoczne gołym okiem. Co mam teraz zrobić? I gdzie tkwi przyczyna tego zjawiska?
Zanieczyszczenie lakierni.
Zanieczyszczenie lakierni może być spowodowane bardzo dużą ilością czynników, aczkolwiek związanych na ogół z zanieczyszczeniem lakierni. Na ogół są to: powierzchnia pracy została zanieczyszczona silikonem, uchodzący olej ze sprężarki, brudne szmaty, lub też świeżo wyprane szmatki, skondensowana wilgoć, spaliny z silników, tłuste ręce. Oleje i wszelkie inne tłuszcze oraz pewne detergenty, mają duże znaczenie na lakierni. Ważnym elementem jest również spuszczenie wody z odstojnika kompresora, a czasem z wnętrz jego zbiornika (należy też spuścić powietrze i od nowa nabić kompresor). Wszystkie źródła zanieczyszczeń należy usunąć z lakierni, a samo pomieszczenie porządnie przewentylować.
Na marginesie: w lakierni nie powinna znajdować się sprężarka, ani też wszelkie smary, tłuszcze, WD-40, itp. Pamiętajcie: Lakiery nie lubią tłuszczów!
Jeżeli nie pomogą owe rady zostaje jeszcze jedna opcja – środek zwany antysilikonem, który można dodawać do gotowej mieszanki lakieru, który jest używany w celu uniknięcia powstawania kraterów.
Wykonany lakier z kraterkami należy przeszlifować i na jego wierzch, po odpyleniu należy położyć kolejną warstwę przygotowanego lakieru.