Poradnik
Konserwacja powłok olejowych
Mam drewniane schody, które są pokryte olejem. Nie wiem jak należy o nie dbać by przywrócić ich dawny blask i kolor.
Dbałość o wszelkie meble, posadzki, schody, drzwi i okna oraz o wszelkie wytwory skutkuje utrzymaniem ich wysokiej trwałości i atrakcyjnego wyglądu. Kwestia ta również dotyczy powłok wykonanych z olejów.
Powierzchnie wykonane z oleju zalecamy odkurzać przy użyciu suchych i miękkich ściereczek przeznaczonych do tego celu. Najlepiej byłoby gdyby były elektrostatyczne. Powłoki można również miękką ściereczką z mikrofibry zwilżoną letnią wodą z dodatkiem niewielkiej ilości neutralnego detergentu.
Zanieczyszczone powłoki olejowe resztkami żywności lub różnymi płynami spożywczymi i chemii gospodarczej należy niezwłocznie usuwać przy pomocy ściereczki lub miękkiego ręcznika papierowego. Później taką powierzchnię sugerujemy umyć.
Stanowczo zalecamy do niedopuszczania do zalegania płynów, a w szczególności alkoholu i wszelkich płynów barwiących (np. czerwone wino, herbata, soki, kawa, itp.).
Do mycia powłoki olejowej nie wolno używać jakichkolwiek substancji żrących i rozpuszczalników organicznych (np. denaturatu, acetonu) i wszelkich preparatów powstałych na ich bazie. Nie używać środków chemicznych zawierających amoniak, wodę utlenioną lub chlor (np. płyn do mycia szyb, płyn do dezynfekcji).
Wszelkie powierzchnie olejowane, w tym schody i parkiety oraz blaty należy okresowo konserwować specjalnym środkiem pielęgnacyjnym przeznaczonym do tych powłok. Środek taki nanosimy na suche powierzchnię przy pomocy miękkiej ściereczki. Po upływie ok. 1,5 godziny taka powłoką można polerować ręcznie wełnianą tkaniną lub mechanicznie. Najlepiej by środek taki tworzył warstwę antyelektrostatyczną odporną na kurz i wodę.