Poradnik

Dobór dyszy w pistolecie natryskowym

Zamierzam kupić nowy pistolet lakierniczy. Nie wiem z jaką dyszą mam go kupić. Oczekuję porady.

Nakładanie powłok lakierowych pistoletami natryskowymi cechuje się realizowaniem znacznie wyższej jakości powłok lakierowych aniżeli przy zastosowaniu takich metod jak nakładanie pędzlem, czy wałkiem. Wynika to z powodu efektu finalnego charakteryzującego się uzyskaniem równej i gładkiej powierzchni lakieru o jednolitej grubości i klarowności. Wadą jest jednak znacznie wyższe zużycie produktów (w szczególności przy małych i wąskich elementach, np. przy tralkach) co wynika z rozpylania lakieru na boki. Znacznie większą wydajność uzyskuje się przy pędzlach czy wałkach.

Na rynku znajduje się cała gama pistoletów lakierniczych przeznaczonych do różnych celów, wytwarzanych przez różnych producentów o różnej jakości i oczywiście o różnych cenach. Ceny, jako najczęstszy wyznacznik, oscylują się nawet od 50 zł do 3.000 zł.

W pierwszym rzędzie warto się zastanowić nad kwestią częstości realizowania lakierowania. Osobiście uważam, że im częściej lakierujemy, tym winniśmy posiadać lepszy sprzęt do realizacji (co jednocześnie też znaczy, że droższy sprzęt). Drugim tematem jest rodzaj wykonywanych przez nas powłok lakierowych: czy są to powłoki nitrocelulozowe, czy wykonane z lakierów poliuretanowych, czy też z lakierów wodnych? Trzecią sprawą jest bejcowanie.

Uważam, że na przeciętnej lakierni winny się znajdować trzy rodzaje pistoletów:

  • pierwszy służący do odpylania wszelkich zanieczyszczeń (pyłów, kurzu) znajdujących się na powierzchni przeznaczonej do pokrycia powłoką lakierową,
  • drugi przeznaczony do nanoszenia bejcy (bejcowanie),
  • trzeci służący do lakierowania

Pewnym wyjściem z sytuacji jest realizacja zakupu jednego pistoletu z dyszą 1,7. Dysza ta umożliwia nanoszenie lakierów nitrocelulozowych i poliuretanowych oraz akrylowych, a także nanoszenie impregnatów wodnych. Można za jej pomocą także bejcować.

Poniżej umieszczona tabela prezentuje przeznaczenie pistoletów natryskowych pod kątem średnicy dyszy zastosowanej w pistolecie.

Średnica dyszy Przeznaczenie
1,3 Nanoszenie bejc i impregnatów wodnych
1,7 Tzw. dysza pośrednia umożliwiająca nakładanie bejcy i nanoszenie lakierów nitrocelulozowych i poliuretanowych oraz akrylowych. Nanoszenie impregnatów wodnych.
1,9 Nanoszenie lakierów nitrocelulozowych i poliuretanowych oraz akrylowych. Można nanosić lakiery wodne (zalecane jest posiadanie kubka z wymuszonym ciśnieniem).
2,0 Nanoszenie lakierów wodnych (zalecane jest posiadanie kubka z wymuszonym ciśnieniem).
2,5 Nanoszenie lakierów wodnych (zalecane jest posiadanie kubka z wymuszonym ciśnieniem).

Optymalnym wyjściem jest również zakupienie jednego pistoletu natryskowego z kompletem kilku dysz.

Dodatkową sprawą na którą pozwolę sobie zwrócić uwagę jest właściwa eksploatacja pistoletu natryskowego i jego okresowe czyszczenie. W przeciętnym pistolecie na ogół są trzy pokrętła (w formie śrub) umożliwiające odpowiednie ustawienie parametrów lakierowania. Jedno z pokręteł (na ogół umieszczone poniżej rękojeści pistoletu, tuż przy wlocie przewodu ciśnieniowego z kompresora) jest regulatorem ciśnienia. Pozostałe śruby są umieszczone nad rękojeścią i są odpowiedzialne za: regulację szerokości strumienia lakierowania oraz dawkowanie ilości pobieranego lakieru z kubka. Realizacja parametrów jest indywidualna i jest uzależniona od wielu czynników (m.in. od rodzaju pistoletu, rodzaju lakieru, itp.).

W kwestii czyszczenia pistoletu natryskowego zalecam następująco:

  • Po zakończeniu lakierowania do kubka wlewamy rozpuszczalnik i za pomocą pędzla oczyszczamy z resztek lakieru jego wszystkie jego powierzchnie (wewnętrzne i zewnętrzne). Baczną uwagę zwracamy na prawidłowe umycie samej pokrywy kubka i jego gwintu. W tak oczyszczonym kubku pozostawiamy rozpuszczalnik, zakręcamy pokrywę i kilka razy, naciskając na spust, przepuszczamy rozpuszczalnik przez dyszę.
  • Następnie pędzlem z rozpuszczalnikiem myjemy dokładnie osłonę dyszy, a po realizacji tego zadania, przystępujący do jej odkręcenia. Osłonę umieszczamy w pojemniku z rozpuszczalnikiem. Pędzlem z miękkim włosiem zamoczonym uprzednio w rozpuszczalniku dokładnie myjemy dyszę.
  • Później do kubka ponownie wlewamy rozpuszczalnik i przez naciśnięcie spustu w pistolecie kilkakrotnie przepuszczamy rozpuszczalnik przez dyszę. Po usunięciu resztek rozpuszczalnika, czystą, miękką szmatą oczyszczamy dyszę, wyjmujemy osłonę z rozpuszczalnika, którą po oczyszczeniu nakręcamy na dyszę.
  • Na zakończenie miękką szmatą nasączoną rozpuszczalnikiem myjemy wszystkie powierzchnie pistoletu z resztek zanieczyszczeń. Pistolet odczepiamy do węża sprężarki i wieszamy.

Należy jednak pamiętać o kilku, dodatkowych sprawach:

  • nigdy nie rozkręcamy pistoletu natryskowego
  • prosimy stosować rękawice ochronne
  • do czyszczenia pistoletu używamy czystych narzędzi (pędzli i szmat)
  • do czyszczenia dyszy nie używamy żadnych szczot drucianych (nawet tych z mosiężnym włosiem), albowiem grozi to uszkodzeniem lub rozkalibrowaniem dyszy
  • do czyszczenia dyszy nie używamy żadnych igieł albowiem grozi to uszkodzeniem lub rozkalibrowaniem dyszy
  • w pistolecie natryskowym, jak i w samym kubku nie pozostawiamy rozpuszczalników. Tańsze pistolety mogą mieć złej jakości uszczelki, które po pewnym czasie zaczynają „puchnąć” i wówczas pistolet zaczyna przeciekać.
  • przed kolejnym lakierowaniem, zawsze, po podłączeniu przewodu ciśnieniowego, w pierwszej kolejności należy przedmuchać pistolet, gdyż istnieje możliwość zalegania wewnątrz rozpuszczalnika.

Ponadto do czyszczenia pistoletu, pędzli, pomp i innych akcesoria lakierniczych sugerujemy stosować rozpuszczalnik acetonowy. Aceton jest żrącym rozpuszczalnikiem, o znacznej lepszej jakości aniżeli rozcieńczalniki przeznaczone do lakierów. Jest również tańszy.

Aktualności

6 czerwiec 2022

Urlop w Werk 2022

Firma „WERK” w terminie: od 23 czerwca (tj. czwartek) do 10 lipca (tj. niedziela) będzie NIECZYNNA z powodu urlopu wypoczynkowego.

Więcej

18 czerwiec 2021

Urlop w Werk

Uprzejmie informujemy, iż firma Werk w terminie od: 26 czerwca (tj. sobota) do 11 lipca (tj. niedziela) jest nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego. Urlop będzie trwał 2 tygodnie.

Więcej

16 czerwiec 2021

Znakomity lakier wodny na meble

Lakier M825W gamie nowych produktów sprzedażowych pojawił się lakier wodny meblowy o kodzie handlowym: M825. Jest to lakier przeznaczony zarówno do profesjonalnych zakładów stolarskich, jak i również dla amatorów pragnących zrealizować swoje pasje.

Więcej

16 luty 2021

Nowe etykiety w Werk

Nowa etykieta 1Firma Werk wprowadzona na opakowania swoich produktów nowe etykiety informacyjne. Treść zasadnicza etykiet pozostaje bez zmian: zostają zachowane kody produktów, ich opis oraz informacje dotyczące zagrożeń.

Więcej

Werk Anna i Krzysztof Motyl S.C.

ul. Walczaka 20
66-400 Gorzów Wielkopolski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(+48) 660 423 048, (+48) 795 511 205