Poradnik

Jak nanosić lakiery wodne, które są przeznaczone na zewnątrz?

Od dłuższego czasu mam zamiar wziąć się za lakiery wodne. Nigdy nimi nie lakierowałem i nie mam żadnego doświadczenia w tym zakresie. Jak mam się za to wziąć? Na co zwracać uwagę?

Generalizując lakierowanie lakierami wodnymi jest stosunkowo proste, albowiem jest bardzo zbliżone do lakierowania „zwykłymi" lakierami poliuretanowymi. Jednakże wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, które należy jednak nabyć przez samodzielne próby.

Lakiery wodne stosowane w tzw. stolarstwie zewnętrznym (czyli na drzwi, okna, płoty, bramy, itp.) są przede wszystkim lakierami jednoskładnikowymi, charakteryzującymi się głównie bardziej odmienną konsystencją od poliuretanowych, czy też nitrocelulozowych produktów. Lakiery wodne mają konsystencję bardzo gęstą, wręcz przypominającą budyń. Na rynku odmian tych lakierów, producentów i dystrybutorów jest cała gama i dokonując wyboru określonego produktu należy dokładnie się wszystkiego wypytać...

Niemniej pozwolę sobie kilka zdań na ten temat napisać. Oczywiście będzie to w wersji uproszczonej, co oznacza, że nie odpowiem na wszelkie zagadnienia.

W pierwszej kolejności zalecam przeprowadzenie kilku prób celem nabycia doświadczenia. Próby winny być prowadzone na jakiś starych elementach, których na stolarni na ogół nie brakuje. Sugeruję nie tylko jakieś dużo powierzchniowo elementy, ale również i profilowane. Jest to związane z faktem iż należy zdobyć doświadczenie w zakresie lakierowania tymi lakierami przy różnych płaszczyznach.

Drewno oczywiście winno być gładkie i przeszlifowane. W pierwszej kolejności trzeba nanieść impregnat wodny. Jest to jednoskładnikowa substancja, na ogół o mlecznym zabarwieniu, przypominająca swą konsystencją wodę. Jest ona odpowiedzialna za zabezpieczenie drewna przed późniejszym oddziaływaniem wszelkich grzybów i pleśni. Nakładać ją można dwojako: pędzlem już przez natrysk. Po wyschnięciu objawi się tzw. zjawisko podniesionego włosa (bardzo szczególnie jest ono zauważalne na sośnie). Wówczas za pomocą gąbki, względnie papieru ściernego o gradacji np. P-240, P-280 wykonujemy kilka, delikatnych ruchów celem ścięcia tego włosa. Uwaga! Nie wolno przeszlifować powierzchni impregnatu, który choć głęboko penetruje drewno, to na jego powierzchni zostawia pewną powłokę.

Po odpyleniu podłoża możemy przejść do drugiej fazy. Polega ona na nałożeniu lakieru podkładowego. Przy podkładzie ważne jest to, że na ogół można do niego dodać do ok. 10% wody. Woda winna być czysta i pozbawiona zanieczyszczeń (nie wolno dodawać wody zażelazionej). Najlepiej by była to woda demineralizowana. Po wymieszaniu lakieru podkładowego do stanu jednolitej konsystencji można go nakładać na przygotowaną powierzchnię. Nakładanie odbywa się pędzlem lub pistoletem. Podkład nakładamy na ogół raz lub dwa razy. Ilość warstw jest uzależniona od gatunku drewna i od barwy lakieru (przy białych lakierach wodnych, najlepiej jest kłaść dwie warstwy).

No i tu jest już ciekawiej. Pistolet winien być z dyszą o średnicy 2,0 –2,5, względnie z dyszą 1,9. Tylko takie dysze pozwalają na właściwą przepustowość lakieru przez dyszę. Drugą kwestią w tym temacie jest również to, że przy lakierowaniu najlepiej jest posługiwać się specjalnym pistoletem posiadającym tzw. wymuszone, dodatkowe ciśnienie. Polega to na tym, że w tradycyjnym pistolecie, powietrze pcha od dołu kubka lakier.

W wersji z wymuszonym ciśnieniem, powietrze biegnie dwutorowo: od dołu ciągnie ze sobą lakier, zaś dodatkowym wężykiem doprowadzonym do pokrywy kubka jest tłoczone powietrze odgórnie, które od góry „pcha" lakier w stronę dołu kubka. Taki wymuszony obieg powietrza i dodatkowe ciśnienie znacznie ułatwia pracę przy lakierowaniu i powierzchnia jest znacznie bardziej gładka i równa.

Po wyschnięciu podkładu i jego przeszlifowania do równej płaszczyzny i po oczywistym odpyleniu można przystąpić do nakładania lakieru nawierzchniowego. Najlepiej jest kłaść dwie jego warstwy, w odpowiednich odstępach. Uwaga! Do lakieru nawierzchniowego nie zalecam dodawać wody celem jego rozcieńczenia.

Teraz kilka dodatkowych uwag:

1. Schnięcie powłoki z lakieru wodnego jest znacznie dłuższe od lakierów poliuretanowych. Wynosi ono 12-24 godzin!!! Proces ten nie należy zbytnio przyśpieszać. Dokładnych danych dotyczących schnięcia udziela karta techniczna od producenta lub dystrybutora lakieru.

2. W trakcie schnięcia powłoki z lakieru wodnego nie wolno powierzchni narażać na oddziaływanie żadnych warunków atmosferycznych, a w szczególności wody. Nie wolno wystawiać elementów na zewnątrz, albowiem nie wolno dopuścić do pojawienia się rosy porannej. Lakier wodny nim właściwe wyschnie jest bardzo podatny na wodę. Wówczas mogą się pojawić dziwne pęcherzyki, a na bezbarwnym lakierze białawe smugi lub kropki. Dopiero po całkowitym wyschnięciu lakier wodny uzyskuje odpowiednią elastyczność i odporność na warunki atmosferyczne.

Aktualności

6 czerwiec 2022

Urlop w Werk 2022

Firma „WERK” w terminie: od 23 czerwca (tj. czwartek) do 10 lipca (tj. niedziela) będzie NIECZYNNA z powodu urlopu wypoczynkowego.

Więcej

18 czerwiec 2021

Urlop w Werk

Uprzejmie informujemy, iż firma Werk w terminie od: 26 czerwca (tj. sobota) do 11 lipca (tj. niedziela) jest nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego. Urlop będzie trwał 2 tygodnie.

Więcej

16 czerwiec 2021

Znakomity lakier wodny na meble

Lakier M825W gamie nowych produktów sprzedażowych pojawił się lakier wodny meblowy o kodzie handlowym: M825. Jest to lakier przeznaczony zarówno do profesjonalnych zakładów stolarskich, jak i również dla amatorów pragnących zrealizować swoje pasje.

Więcej

16 luty 2021

Nowe etykiety w Werk

Nowa etykieta 1Firma Werk wprowadzona na opakowania swoich produktów nowe etykiety informacyjne. Treść zasadnicza etykiet pozostaje bez zmian: zostają zachowane kody produktów, ich opis oraz informacje dotyczące zagrożeń.

Więcej

Werk Anna i Krzysztof Motyl S.C.

ul. Walczaka 20
66-400 Gorzów Wielkopolski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(+48) 660 423 048, (+48) 795 511 205