Poradnik
Porowata powierzhnia farby w połysku
Na płytę z MDF-u nałożyłem dwie warstwy lakieru podkładowego, białego. Po jego wyschnięciu i przeszlifowaniu, położyłem dwie warstwy farby poliuretanowej w połysku. Po wyschnięciu farby, jej powierzchnia jest porowata. Co się stało?
1. Zbyt mało lakieru podkładowego, przez co widoczna jest na powierzchnia lakieru struktura MDF-u (dotyczy to przede wszystkim taniego, tzn. gorszego jakościowo MDF-u).
W takim przypadku lakier podkładowy winno się nanosić „grubo” tzn. w ilości ok. 180 g/m2 i to w dwóch warstwach, stosując między poszczególnymi warstwami podkładu szlifowanie. Szlifowanie winno się odbywać po wyschnięciu podkładu, czyli po ok. 4 godzinach. Szlifowanie winno być realizowane do uzyskania efektu gładzi.
Dopiero na tak wyszlifowany, gładki i odpylony lakier podkładowy winno się nanosić farbę poliuretanową w połysku.
2. Zbyt szybkie zamykanie wierzchniej warstwy farby poliuretanowej w połysku (tj. zbyt szybkie wysychanie wierzchniej warstwy lakieru).
Może to być spowodowane nadmiernym przeciągiem. Można tego uniknąć realizując lakierowanie w komorze lakierniczej, przy zamkniętych drzwiach.
Lakierowanie farbą poliuretanową w połysku winno być realizowane przede wszystkim dwuetapowo. Oznacza to, że farbę winno się nanosić w dwóch warstwach, nakładając ok. 100 g/m2 lakieru na każdą warstwę, w odstępie ok. 3 godzin. Farby w połysku nakłada się zawsze dwa razy.
Po pokryciu farbą w połysku ważne jest składowanie poszczególnych elementów w pomieszczeniu, w miejscu, bez przeciągu, celem uniknięcia zbyt szybkiego zamykania wierzchniej warstwy farby. Pomieszczenie winno być czyste i zamknięte.