Poradnik

Plamy na drewnie bukowym

Na surowego buka, po uprzednim oszlifowaniu, naniosłem pistoletem ciemną bejcę. Po wyschnięciu bejcy spostrzegłem, że powierzchnia drewna z bejcą ma liczne plamy, tak jakby bejca nie była równomiernie rozprowadzona. Co się stało?

Zasadniczo powstawanie plam bejcy na drewnie bukowym może być podyktowane czterema zasadniczymi czynnikami:

1. Bejca zbyt wolno paruje

Bejca w istocie jest zwykłym rozpuszczalnikiem do którego w odpowiednich ilościach dodaje się odpowiednie ilości i proporcje pigmentów barwiących. Od rodzaju rozpuszczalnika (tj. nośnika pigmentów) użytego do realizacji bejcy przede wszystkim zależy szybkość parowania bejcy. Drewno bukowe jest drewnem dość specyficznym mającym pewną zasadniczą wadą. W nim znajdują się tzw. garbniki, które bardzo często powodują powstawanie plam.

Celem uniknięcia tego zjawiska stosuje się na ogół szybkoparujące bejce, które na ogół są wykonane z rozpuszczalnika acetonowego, charakteryzującego się bardzo szybkim parowaniem, nawet w porównaniu do rozpuszczalnika nitrocelulozowego. Zatem decydując się do bejcowania drewna bukowego należy dokonać zakupu zawsze bejcy wykonanej na rozpuszczalniku acetonowym lub też wybierając bejcę przeznaczoną na drewno bukowe.

Dodam, że dobór niewłaściwej bejcy jest najczęstszą przyczyną powstawania plam na drewnie bukowym.

2. Złe wyregulowanie ciśnienia natrysku

Podstawową sprawą przy lakierowaniu i bejcowaniu wykonanym metodą natrysku jest właściwe wyregulowanie pistoletu lakierniczego. Zbyt duże ciśnienie połączone z nadmierną ilością pobieranej bejcy z kubka powoduje zbyt mocne „namoczenie” drewna i w efekcie końcowym powstają plamy.

3. Wada pistoletu natryskowego

Powstanie plam może być spowodowane rozkalibrowaniem dyszy w pistolecie. Przez taka wadę (fabryczną bądź też wykonaną przez samego użytkownika w trakcie czyszczenia dyszy) bejca z dyszy wylatuje nieregularnym strumieniem. Wygląda to w ten sposób, że pistolet „strzela” pojedynczymi strumieniami.

4. Tłuszcz na powierzchni drewna

W trakcie szlifowania, bądź też przed, doszło do kontaktu powierzchni drewna z tłuszczami. Tłuszcz na lakierni mógł się pojawić w rozmaity sposób, ale najczęściej są to nakremowane palce, którymi przekładając drewno dotknięto jego powierzchnię i w ten sposób zanieczyszczono.

Aktualności

6 czerwiec 2022

Urlop w Werk 2022

Firma „WERK” w terminie: od 23 czerwca (tj. czwartek) do 10 lipca (tj. niedziela) będzie NIECZYNNA z powodu urlopu wypoczynkowego.

Więcej

18 czerwiec 2021

Urlop w Werk

Uprzejmie informujemy, iż firma Werk w terminie od: 26 czerwca (tj. sobota) do 11 lipca (tj. niedziela) jest nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego. Urlop będzie trwał 2 tygodnie.

Więcej

16 czerwiec 2021

Znakomity lakier wodny na meble

Lakier M825W gamie nowych produktów sprzedażowych pojawił się lakier wodny meblowy o kodzie handlowym: M825. Jest to lakier przeznaczony zarówno do profesjonalnych zakładów stolarskich, jak i również dla amatorów pragnących zrealizować swoje pasje.

Więcej

16 luty 2021

Nowe etykiety w Werk

Nowa etykieta 1Firma Werk wprowadzona na opakowania swoich produktów nowe etykiety informacyjne. Treść zasadnicza etykiet pozostaje bez zmian: zostają zachowane kody produktów, ich opis oraz informacje dotyczące zagrożeń.

Więcej

Werk Anna i Krzysztof Motyl S.C.

ul. Walczaka 20
66-400 Gorzów Wielkopolski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(+48) 660 423 048, (+48) 795 511 205