Poradnik
Plamy na drewnie bukowym
Na surowego buka, po uprzednim oszlifowaniu, naniosłem pistoletem ciemną bejcę. Po wyschnięciu bejcy spostrzegłem, że powierzchnia drewna z bejcą ma liczne plamy, tak jakby bejca nie była równomiernie rozprowadzona. Co się stało?
Zasadniczo powstawanie plam bejcy na drewnie bukowym może być podyktowane czterema zasadniczymi czynnikami:
1. Bejca zbyt wolno paruje
Bejca w istocie jest zwykłym rozpuszczalnikiem do którego w odpowiednich ilościach dodaje się odpowiednie ilości i proporcje pigmentów barwiących. Od rodzaju rozpuszczalnika (tj. nośnika pigmentów) użytego do realizacji bejcy przede wszystkim zależy szybkość parowania bejcy. Drewno bukowe jest drewnem dość specyficznym mającym pewną zasadniczą wadą. W nim znajdują się tzw. garbniki, które bardzo często powodują powstawanie plam.
Celem uniknięcia tego zjawiska stosuje się na ogół szybkoparujące bejce, które na ogół są wykonane z rozpuszczalnika acetonowego, charakteryzującego się bardzo szybkim parowaniem, nawet w porównaniu do rozpuszczalnika nitrocelulozowego. Zatem decydując się do bejcowania drewna bukowego należy dokonać zakupu zawsze bejcy wykonanej na rozpuszczalniku acetonowym lub też wybierając bejcę przeznaczoną na drewno bukowe.
Dodam, że dobór niewłaściwej bejcy jest najczęstszą przyczyną powstawania plam na drewnie bukowym.
2. Złe wyregulowanie ciśnienia natrysku
Podstawową sprawą przy lakierowaniu i bejcowaniu wykonanym metodą natrysku jest właściwe wyregulowanie pistoletu lakierniczego. Zbyt duże ciśnienie połączone z nadmierną ilością pobieranej bejcy z kubka powoduje zbyt mocne „namoczenie” drewna i w efekcie końcowym powstają plamy.
3. Wada pistoletu natryskowego
Powstanie plam może być spowodowane rozkalibrowaniem dyszy w pistolecie. Przez taka wadę (fabryczną bądź też wykonaną przez samego użytkownika w trakcie czyszczenia dyszy) bejca z dyszy wylatuje nieregularnym strumieniem. Wygląda to w ten sposób, że pistolet „strzela” pojedynczymi strumieniami.
4. Tłuszcz na powierzchni drewna
W trakcie szlifowania, bądź też przed, doszło do kontaktu powierzchni drewna z tłuszczami. Tłuszcz na lakierni mógł się pojawić w rozmaity sposób, ale najczęściej są to nakremowane palce, którymi przekładając drewno dotknięto jego powierzchnię i w ten sposób zanieczyszczono.