Poradnik

Nieschnący lakier

Po raz pierwszy coś takiego mi się wydarzyło – lakier poliuretanowy, chemoutwardzalny nie schnie. Wykonana przez mnie powłoka lakiernicza nie wyschła nawet po 3 dniach. Lakier jest nadal miękki, co jest wyczuwalne nawet palcami. W czym tkwi przyczyna?

Przyczyn może być kilka, aczkolwiek pozwolę nadmienić kilka podstawowych:

1. Brak utwardzacza w mieszance.

Bardzo częsta przyczyna, ale na ogół dotycząca niedoświadczonych osób, nigdy wcześniej nie lakierujących lakierami chemoutwardzalnymi.

Na rynku jest cała gama lakierów przeznaczonych do różnych celów. W związku z tym czasem się zdarza, iż osoba nie mająca praktyki w zakresie lakierów chemoutwardzalnych (tzw. dwuskładnikowych) popełnia dość „zabawną” pomyłkę. Do lakieru nie dodaje utwardzacza i albo lakieruje samym lakierem lub też ewentualnie rozcieńczonym za pomocą rozcieńczalnika. Taki lakier oczywiście wyschnie, ale dopiero po znacznie dłuższym czasie, jednakże jego twardość zawsze będzie nijaka.

2. W trakcie realizacji mieszanki lakieru gotowej do lakierowania pomylono składniki.

Jest to najczęstsza przyczyna niewysychania lakierów dwuskładnikowych. Na ogół polega ona tym, że do pojemnika po utwardzaczu, ktoś nalał rozcieńczalnik. W efekcie lakiernik w trakcie wykonywania mieszanki gotowego produktu do lakierowania dwukrotnie rozcieńczył lakier, myśląc iż w pojemniku z utwardzaczem jest utwardzacz (choć w rzeczywistości był rozcieńczalnik). Taka pomyłka na ogół jest dokonywana w lakierni, aniżeli u producenta czy też dystrybutora. W pierwszej kolejności zalecam sprawdzenie wszystkich składników (lakieru, rozcieńczalnika i utwardzacza), czy w są nimi w rzeczywistości.

3. W trakcie realizacji mieszanki lakieru gotowej do lakierowania pomylono proporcje składników.

Zdarza się czasem, iż lakiernik jest przyzwyczajony do lakierów akrylowych, gdzie proporcje utwardzaczy są odmienne niż w przypadku lakierów poliuretanowych. Na ogół w przypadku lakierów akrylowych, utwardzacz dodaje się w stosunku 1:10 (na 1 ltr lakieru dodaje się 0,1 ltr utwardzacza). W kwestii lakierów poliuretanowych, utwardzacz dodaje się w stosunku 1:2 (czyli na 1 ltr lakieru dodaje się 0,5 litra utwardzacza). Jak widać na owym przykładzie można czasem się pomylić, i do lakieru poliuretanowego dodać zbyt małą dawkę utwardzacza, co skutkuje długi procesem wiązania chemicznego.

4. Przestrzały lakier lub utwardzacz.

W składzie chemicznym owych produktów są rozmaite żywice lub środki chemiczne, które są odpowiedzialne za proces utwardzania. Jeżeli lakier lub utwardzacz jest zbyt zleżały na magazynie (generalnie dotyczy to produktów stojących na magazynie minimum 3 lata), to trwałość owych substancji chemicznych uległa gwałtownemu skróceniu. Taki lakier nie nadaje się do lakierowania i jest podstawą do poważnej reklamacji.

5. Nieprawidłowo rozlany lakier.

W trakcie wydawania lakieru od dystrybutora, najlepiej jest gdy sprzedawca wymiesza całe, oryginalne opakowanie lakieru w specjalnym urządzeni określanym powszechnie mieszalnikiem. Takie urządzenie, dzięki realizacji przez kilka minut, wielu obrotów w poziomie i w pionie pozwala na dokładne i rzetelne wymieszanie lakieru. Taki wówczas produkt jest gotowy do użycia (oczywiście po przedni dodaniu właściwych, dodatkowych składników, tj. utwardzacza i rozcieńczalnika).

Błąd w tej kwestii może wyniknąć u samego dystrybutora, który z różnych przyczyn zaniechał mieszania lakieru i w trakcie rozlewania lakieru do mniejszych opakowań zlał do mniejszego pojemnika wierzchnią warstwę lakieru znajdującą się w oryginalnym opakowaniu. Wówczas, na ogół do rozlanego pojemnika trafia głównie rozcieńczalnik z niewielką ilością lakieru i żywic. Mimo późniejszego dodania utwardzacza do takiego lakieru zachodzi wówczas spowolniony proces schnięcia, albowiem środki chemiczne z utwardzacza nie mają co wiązać z wiązania chemiczne (brak żywic w lakierze).

Ten sam błąd dotyczy samego lakiernika, który z różnych powodu nieprawidłowo wymieszał lakier i w efekcie końcowym zlał do mniejszego pojemnika w sumie wierzchnią warstwę nie wymieszanego lakieru, czyli w sumie sam rozcieńczalnik.

6. Za niska temperatura schnięcia.

Stanowcza większość producentów lakierów i farb zaleca by proces lakierowania, czy też schnięcia powłoki lakierniczej odbywał się w temperaturze ok. 20oC.

W rzeczywistości to trochę różnie bywa, a w szczególności w okresie zimowym. Widywałem przypadki, gdy polakierowane elementy były wystawiane na dwór nawet przy temperaturze bliskiej 0oC. Jest to oczywiście nieprawidłowe działanie, albowiem bardzo duży wpływ na szybkość schnięcia ma temperatura (im niższa tym wolniej schnie lakier). Przypominam, że lakierowanie i schnięcie wyrobów winno się odbywać w suchym, czystym, zamkniętym i właściwie wentylowanym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 18-20oC.

7. Błąd producenta

Bardzo rzadki błąd, ale jednak się zdarzający. Ta sprawa dotyczy generalnie wszystkich. Bazując na swym doświadczeniu stwierdzam, że każdy praktycznie producent zawsze ma takie wpadki, i to niezależnie jakiej marki: od producenta kiełbas (pomijam tutaj stosowanie soli przemysłowej jako kuchennej), po wahadłowce kosmiczne. Błąd ten wynika głównie z niedopilnowania procesu produkcyjnego, objawiającego się głównie nie dodaniem w czasie produkcji, odpowiednich składników do przygotowanej partii lakieru.

Jednakże ostudzam zapały gorączkowych. Znam tylko jeden przypadek u producenta lakierów, gdy producent przyznał się do błędu i to przez przypadek.

Aktualności

6 czerwiec 2022

Urlop w Werk 2022

Firma „WERK” w terminie: od 23 czerwca (tj. czwartek) do 10 lipca (tj. niedziela) będzie NIECZYNNA z powodu urlopu wypoczynkowego.

Więcej

18 czerwiec 2021

Urlop w Werk

Uprzejmie informujemy, iż firma Werk w terminie od: 26 czerwca (tj. sobota) do 11 lipca (tj. niedziela) jest nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego. Urlop będzie trwał 2 tygodnie.

Więcej

16 czerwiec 2021

Znakomity lakier wodny na meble

Lakier M825W gamie nowych produktów sprzedażowych pojawił się lakier wodny meblowy o kodzie handlowym: M825. Jest to lakier przeznaczony zarówno do profesjonalnych zakładów stolarskich, jak i również dla amatorów pragnących zrealizować swoje pasje.

Więcej

16 luty 2021

Nowe etykiety w Werk

Nowa etykieta 1Firma Werk wprowadzona na opakowania swoich produktów nowe etykiety informacyjne. Treść zasadnicza etykiet pozostaje bez zmian: zostają zachowane kody produktów, ich opis oraz informacje dotyczące zagrożeń.

Więcej

Werk Anna i Krzysztof Motyl S.C.

ul. Walczaka 20
66-400 Gorzów Wielkopolski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(+48) 660 423 048, (+48) 795 511 205