Poradnik

Nanoszenie lakieru na olej

Klient przywiózł na stolarnię stół, który w całości jest pokryty olejem. Jest to już stół stary, do którego klient ma sentyment. Warstwa oleju na blacie jest już trochę wytarta i przymierzam się do polakierowania całego stołu odpowiednim lakierem odpornym na zarysowania. Jak mam to zrealizować?

Olej zawsze jest tłuszczem, a jak niejednokrotnie tłumaczyliśmy zawsze należy unikać jakichkolwiek tłuszczów. Zapewne większość stolarzy pomyśli, iż należy warstwę oleju dokładnie zeszlifować a następnie na surowe drewno położyć kilka cieniutkich warstw lakieru. Jest to założenie jak najbardziej błędne.

Usuwając warstwę starego oleju z poszczególnych elementów mebla przez szlifowanie nie zeszlifujemy jej do końca, albowiem olej i tak przyklei się do materiału ściernego i nadal będzie surowe drewno natłuszczał swoimi niewielkimi drobinami. Zresztą olej na ogół głęboko penetruje drewno przez co jego całkowite usunięcie jest na ogół niemożliwe. Nawet w przypadku, gdy na zeszlifowane drewno naniesiemy odpowiednie środki chemiczne odtłuszczające nie ma żadnej gwarancji iż usunęliśmy wszelkie drobiny tłuszczów i przy późniejszym lakierowaniu możemy mieć pewne problemy.

Dodamy również, że jeżeli nawet uda się nam położyć na tak przygotowane podłoże kilka warstw lakieru i efekt końcowy będzie nas satysfakcjonował, to jednak nadal mogą być pewne problemy. Po kilku miesiącach użytkowania tak zrealizowanego mebla może dojść do zjawiska powstawania białych oczek, plam, czy też smug. Powodem są pozostawione drobiny oleju pod lakierem.

Podkreślamy, iż nie zalecamy nanoszenia jakichkolwiek lakierów na taką płaszczyznę, albowiem nie ma gwarancji iż to się uda. Owszem na rynku jest wiele preparatów i substancji chemicznych, np. antysilikonów dodawanych do lakierów, specjalnych izolantów na drewno egzotyczne (charakteryzują się posiadaniem znacznej ilości różnych olejków), ale one też na ogół nie dają stuprocentowej gwarancji.

Sugerujemy taki mebel poddać renowacji w następujących wariantach:

1. Nowa warstwa oleju.

Warstwę starego oleju na danym meblu można zeszlifować używając do tego różnych papierów lub gąbek, a później na oczyszczone tak powierzchnie można położyć nowy olej meblowy, charakteryzujący się wysoką odpornością na zarysowania. Dobór oleju jest ważny, albowiem ma być on przeznaczony również na blat, gdzie w trakcie jego użytkowania występuje zjawisko zarysowań. Olej winniśmy najlepiej nanosić cienki warstwami, najlepiej za pomocą tamponu, choć można również i pędzlem. Czas schnięcia pojedynczej powłoki wynosi średnio 10 godzin. Każdą, kolejną powłoką należy bardzo delikatnie zmatowić drobnym papierem (np. P-320). Ostatnią warstwę nie matujemy. Ilość warstw oleju: minimum 3.

2. Wykonanie nowego blatu i lakierowanie.

Z mebla zdemontować blat. Wszystkie elementy stołu (poza blatem) pokryć nową warstwą oleju (jak przedstawiono w pkt. 1.). Następnie wykonać nowy blat. Celem uzyskania odpowiedniej barwy blatu w odniesieniu do pozostałych elementów stołu (np. nogi, oskrzynia) pierw dobrać odpowiednią barwę bejcy. Później nanieść bejcę. Po bejcowaniu nanieść warstwę lakieru podkładowego, a po jego przeszlifowaniu nanieść lakier nawierzchniowy. Może to być lakier poliuretanowy lub akrylowy w wersji odpornej na zarysowania. Ilość warstw lakieru nawierzchniowego: minimum 2. Po realizacji blatu całość poszczególnych elementów stołu należy zmontować.

Uwaga!

  1. Wszelkie materiały użyte do usuwania starej powłoki oleju, jak i używane do matowienia nowej warstwy oleju oraz do zastosowane do nałożenia nowej warstwy oleju należy bezzwłocznie usunąć. Są już one niezdatne albowiem są zanieczyszczone drobinami tłuszczów i w późniejszym czasie mogą stwarzać poważne problemy na lakierni.
  2. Olej lub też lakier użyty na blat musi być odporny na zarysowania. Tylko ten rodzaj produktów zapewni długotrwałość powłoki na zarysowania.
  3. Postępowanie w przypadku nanoszenia oleju czy też lakierów należy realizować zgodnie z zaleceniami producenta, względnie dystrybutora, który jest zobowiązany do przedstawienia odpowiedniego dokumentu określonego mianem karty technicznej (coś w rodzaju instrukcji obsługi).

Aktualności

6 czerwiec 2022

Urlop w Werk 2022

Firma „WERK” w terminie: od 23 czerwca (tj. czwartek) do 10 lipca (tj. niedziela) będzie NIECZYNNA z powodu urlopu wypoczynkowego.

Więcej

18 czerwiec 2021

Urlop w Werk

Uprzejmie informujemy, iż firma Werk w terminie od: 26 czerwca (tj. sobota) do 11 lipca (tj. niedziela) jest nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego. Urlop będzie trwał 2 tygodnie.

Więcej

16 czerwiec 2021

Znakomity lakier wodny na meble

Lakier M825W gamie nowych produktów sprzedażowych pojawił się lakier wodny meblowy o kodzie handlowym: M825. Jest to lakier przeznaczony zarówno do profesjonalnych zakładów stolarskich, jak i również dla amatorów pragnących zrealizować swoje pasje.

Więcej

16 luty 2021

Nowe etykiety w Werk

Nowa etykieta 1Firma Werk wprowadzona na opakowania swoich produktów nowe etykiety informacyjne. Treść zasadnicza etykiet pozostaje bez zmian: zostają zachowane kody produktów, ich opis oraz informacje dotyczące zagrożeń.

Więcej

Werk Anna i Krzysztof Motyl S.C.

ul. Walczaka 20
66-400 Gorzów Wielkopolski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(+48) 660 423 048, (+48) 795 511 205