Poradnik
Czy farby i lakiery w połysku trzeba polerować?
Przymierzam się do realizowania zamówień na lakiery i farby w połysku. Nie mam żadnego w tym doświadczenia, albowiem dotychczas lakierowałem w półmacie. Czy farby i lakiery w połysku trzeba koniecznie polerować? Czy nie da się tego uniknąć?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta i rzeczowa. Z przykrością muszę oznajmić, iż nie da się uniknąć polerowania połysków. Wszystkie połyski, niezależnie jakiej firmy i jakiego rodzaju, należy polerować. Przypominam, że połyskami generalnie określa się lakiery i farby, które są wykonane w połyskowości mieszczącej się w granicach 75-100 gloss.
Wyjaśnienie poszczególnych etapów nanoszenia lakierów w połysku jest dość skomplikowane i trudne. Zatem pozwolę sobie skupić się na innej kwestii.
Lakierowanie połyskami poliuretanowymi jest sprawą bardziej skomplikowaną aniżeli w półmatach. Farby w półmatach są o wiele mniej wymagające, zarówno pod względem wentylacji, czystości i zapylenia. Połyski poliuretanowe są trudniejsze i kłopotliwsze w nanoszeniu i w schnięciu (zdecydowanie dłuższy czas schnięcia aniżeli przy półmatach), a ponadto wymagają jeszcze polerowania – co podraża proces produkcji frontów. Co gorsza, na farbach, lakierach w połysku są zawsze zauważalne wszelkie wtrącenia, czyli wszelkie zanieczyszczenia, pyły, kurze, drobinki pochodzące z powietrza. Jest to spowodowane nie tylko tzw. efektem lustra lakieru, ale również zwiększoną przyczepnością tych lakierów podyktowaną na ogół dłuższym czasem schnięcia.
Poniekąd wyjściem z tej sytuacji jest używanie innej technologii, aczkolwiek koszta są nieco jednak większe. Polega ona na:
- pokryciu MDF-u dwiema warstwami lakieru podkładowego
- naniesienie warstwy farby poliuretanowej wykonanej w półmacie (wówczas odpadają problemy z gazowaniem, wszelkimi wtrąceniami i polerowaniem). Ważnym elementem jest również koszt: farba w półmacie jest o ok. 20-30% tańsza od takiej samej farby w połysku. Ponadto na ogół wystarcza 1 warstwa farby w półmacie celem uzyskania efektu finalnego (mniejsze zużycie lakieru aniżeli w połysku).
- W przypadku uzyskania efektu połysku można na farbę w półmacie nanieść jakikolwiek (tylko aby nie wodny i nie nitrocelulozowy) bezbarwny, całkowicie klarowny lakier w połysku. Po wyschnięciu takiej warstwy efekt końcowy będzie zawsze w połysku. Także ilość wtrąceń będzie znacznie mniejsza aniżeli przy realizacji technologii farby w połysku. Jednakże lakier w połysku też trzeba będzie polerować.
Jeśli chodzi o szlifowanie i polerowanie. Szlifujemy na mokro papierem o gradacji P-2000 wszelkie wyczuwalne palcem wtrącenia. Jeśli wtrąceń jest dużo, wówczas szlifowanie zaczynamy od papieru o gradacji P-1500. Szlifowanie odbywa się na mokro, tzn. najpierw zraszając front niewielką ilością wody.
Polerowanie zalecam pastami renomowanej firmy o gradacji P-1500. Wykończenie P-2000 (mleczko). W trakcie polerowania nie wolno dopuścić do przegrzania powłoki lakierniczej (tzn. jeżeli powłoka robi się ciepła zaprzestać polerowania).