Poradnik

Przymglony (matowy) lakier

Lakier nawierzchniowy, który naniosłem w dwóch warstwach na schody zrobił się przymglony, matowy. Jest to dość mocno zauważalne, albowiem elementy są pobejcowane ciemną bejcą (wenge). Nie mam żadnych urządzeń by sprawdzić matowość lakieru, ale wydaje mi się (w porównaniu do innych lakierów), że jest to mat. Moje zdziwienie bierze się stąd iż zakupiłem lakier na schody w półmacie oraz z faktu, iż używam tego lakieru bardzo często i po raz pierwszy coś mi takiego wyszło.

Efekt zmatowienia lakieru nawierzchniowego może wynikać z kilku przyczyn. Jednakże w 99% można wykluczyć, iż jest to błąd producenta wynikający z niewłaściwej produkcji tudzież kontroli jakości.

Jedną z przyczyn powstania takiego zjawiska może być zastosowanie do mieszanki lakieru niewłaściwego rozcieńczalnika. Wbrew ogólnie panującym osądom na jakość powłoki lakierniczej ma wiele czynników: jest to nie tylko sam lakier i utwardzacz, ale też i rozcieńczalnik, metoda natrysku i warunki panujące na lakierni.

Zdarza się, że do praktycznie wszystkich lakierów używany jest powszechnie używany rozcieńczalnik, który jest ogólnie dostępny i przeznaczony teoretycznie do wszystkiego (zarówno do farb ftalowych, jak i poliuretanowych). Taka praktyka nie jest wskazana, bowiem do realizowania wszelkich mieszanek lakierniczych należy stosować właściwe rozcieńczalniki wytwarzane przed danego producenta lakieru. Wbrew powszechnym osądom także i rozcieńczalnik ma wpływ na jakość powłoki lakierowej.

Czasem z różnych powodów (np. z powodu nieuwagi), przez pomyłkę do mieszanki lakieru dodawany jest aceton, który poniekąd „pali" lakier, albowiem jest on zbyt agresywnym środkiem i powoduje w efekcie końcowym przymglenie lakieru i jednocześnie osłabia jego przyczepność do podłoża.

Kolejnym ważnym powodem jest niewłaściwa grubość powłoki lakierniczej. Przypominamy, że na ogół grubość pojedynczej powłoki lakieru poliuretanowego wynosi ok. 120 g/m2. Drastyczne zmniejszenie grubości powłoki (np. 50 g/m2) będzie miało znaczący wpływ na połyskowość lakieru (im mniejsza grubość tym większy mat).

Inną znaną powszechnie przyczyną jest zbyt duża wilgoć środowiska lakierowania, która wynika głównie z powodu nadmiernej wilgoci panującej w lakierni. Polega to na tym, iż w trakcie lakierowania, wychodzący z dyszy pistoletu natryskowego lakier poniekąd „wyłapuje" drobne cząsteczki wody unoszące się w powietrzu i przykleja je do powierzchni lakierowanej. Cząsteczki wody nie mogąc odparować z lakieru po pewnym czasie powodują przymglenie lakieru.

Innym powodem jest fakt braku skraplacza wody w sprężarce. W trakcie pracy sprężarki dochodzi bardzo często do skraplania wilgoci wewnątrz zbiornika. Woda z powodu braku skraplacza, wydostaje się na zewnątrz przez wąż doprowadzający ciśnienie do pistoletu natryskowego. Tak dochodzi do wymieszania wody ze sprężarki z lakierem i w efekcie końcowym na „napylenia" tej mieszanki na powierzchnię lakierowaną.

Istnieje bardzo prymitywna, aczkolwiek bardzo skuteczna metoda służąca do sprawdzenia zawartości wody w zamglonym lakierze. Wystarczą rzeczy znajdujące się na wyposażeniu każdego domostwa: żelazko i czysta, sucha szmata.

Na dany, sprawdzany element kładziemy szmatę i gorącym żelazkiem „przeprasowujemy" element. Sugerujemy to robić powoli i ostrożnie, aby nie dopuścić do przepalenia powłoki lakierniczej. Jeżeli po odchyleniu szmaty zauważymy kropelki wody na powierzchni lakieru, to wówczas mamy całkowitą pewność iż powodem powstania zjawiska zmatowienia lakieru jest wilgoć.

Jakie są metody uniknięcia tego zjawiska?

  • Należy utrzymywać w lakierni odpowiednią wilgotność i temperaturę.
  • Kompresor powietrza winien być zaopatrzony w skraplacz.
  • Nakładać lakier w odpowiedniej grubości (do mierzenia grubości lakieru stosuje się specjalistyczny przyrząd określany mianem „grzebienia lakierniczego").
  • Do lakieru można dodawać środek chemiczny antysilikon przeznaczony do lakierów, który poniekąd niweluje efekty oddziaływania wilgoci.

Aktualności

6 czerwiec 2022

Urlop w Werk 2022

Firma „WERK” w terminie: od 23 czerwca (tj. czwartek) do 10 lipca (tj. niedziela) będzie NIECZYNNA z powodu urlopu wypoczynkowego.

Więcej

18 czerwiec 2021

Urlop w Werk

Uprzejmie informujemy, iż firma Werk w terminie od: 26 czerwca (tj. sobota) do 11 lipca (tj. niedziela) jest nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego. Urlop będzie trwał 2 tygodnie.

Więcej

16 czerwiec 2021

Znakomity lakier wodny na meble

Lakier M825W gamie nowych produktów sprzedażowych pojawił się lakier wodny meblowy o kodzie handlowym: M825. Jest to lakier przeznaczony zarówno do profesjonalnych zakładów stolarskich, jak i również dla amatorów pragnących zrealizować swoje pasje.

Więcej

16 luty 2021

Nowe etykiety w Werk

Nowa etykieta 1Firma Werk wprowadzona na opakowania swoich produktów nowe etykiety informacyjne. Treść zasadnicza etykiet pozostaje bez zmian: zostają zachowane kody produktów, ich opis oraz informacje dotyczące zagrożeń.

Więcej

Werk Anna i Krzysztof Motyl S.C.

ul. Walczaka 20
66-400 Gorzów Wielkopolski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(+48) 660 423 048, (+48) 795 511 205