Aktualności
30 lipiec 2012
Bezbarwne lakiery ognioochronne
Do zaoferowania jest cykl ognioochronny do drewna o nazwie Ciclo Fireblock® EU, który jest przeznaczony do nakładania metodą natrysku lub nanoszenia pędzlem. Cykl ten jest transparentny (bezbarwny) i składa się z dwóch faz.
Pierwszy etap polega na nałożeniu wodorozcieńczalnego podkładu ognioochronnego, który nakłada się w dwóch warstwach. Podkład nakłada się na surowe, przeszlifowane i odpylone surowe drewno lub na okleinę naturalną. Wilgotność podłoża nie może być wyższa niż 12%. Nałożenie jednej warstwy winno wynosić 150g/m2. Nałożenie drugiej warstwy podkładu (bez szlifowania poprzedniej warstwy) winno się odbyć po czasie 8-10 godzin.
W drugiej fazie, po ok. 48 godzinach, gdy powłoka podkładu jest już sucha, należy jej powierzchnię przeszlifować i nałożyć lakier nawierzchniowy w ilości 50 g/m2. Łączna grubość nałożonych warstw wynosi wówczas 350g/m2. Warstwa lakieru nawierzchniowego jest niezbędna ponieważ ma na celu realizację cienkiej powłoki hydrofobowej, zabezpieczającej wrażliwy na wysoką wilgotność podkład ognioochronny.
Lakier nawierzchniowy jest transparenty, aczkolwiek w wersji tylko głębokiego matu (połyskowość 5 gloss). Sprawia on duże wrażenie matowości lakieru. Z tego też powodu nie jest zalecany na meble ruchome. Nie należy go stosować do blatów i posadzek drewnianych (schody, parkiety, itp.).
Jednakże polecamy stosować prezentowany cykl wszędzie tam, gdzie istnieją wszelkie zaostrzone wymagania pod względem bezpieczeństwa pożarowego, tj. w budynkach użyteczności publicznej (hale widowiskowe, kina, teatry, hotele, obiekty handlowe). Lakier ten można używać do pokrywania okładzin ścian i sufitów oraz innych elementów z drewna lub materiałów drewnopochodnych, które są na stałe połączone z konstrukcją budynku.
Cykl ten był testowany pod względem reakcji na ogień materiałów budowlanych zgodnie z normami europejskimi, czyli EN 13823 oraz EN ISO 11925-2. Zgodnie z klasyfikacją w zakresie reakcji na ogień materiałów budowlanych wg EN 13501-1 płyta wiórowa zabezpieczona w/w lakierami w/w cyklu uzyskała Euroklasę B-s2, d0 czyli jest materiałem niezapalnym. Elementy tak zabezpieczone winny być bezpośrednio do niepalnego podłoża – Euroklasa A1 lub A2.